IPTV گنجی در گنجه!

محتوای دل‌خواه، در زمان دل‌خواه، به شیوه دل‌خواه

IPTV گنجی در گنجه!

احتمالاً برای شما نیز بارها اتفاق افتاده است که کانال‌های تلویزیون را به‌دنبال یافتن برنامه‌ای باب میل‌تان بالا و پایین کرده و سرانجام نیز مطلوب خود را نیافته‌اید. معمولاً این‌گونه مواقع با خود می‌گویید: «کاش راهی وجود داشت که می‌توانستم هر فیلم یا برنامه‌ای را که دوست دارم، در زمان دل‌خواه تماشا کنم.» جالب است بدانید که چنین امکانی از مدت‌ها پیش فراهم آمده و آنچه در پی‌اش هستید همان تلویزیون اینترنتی   یا   تلویزیون تعاملی (IPTV) است.

تلویزیون اینترنتی یا آی پی تی وی (IPTV) با جایگزین کردن اینترنت به‌جای سیگنال‌های هوایی، نه تنها مجموعه بزرگی از محتوای ویدیویی و رسانه‌ای را در دسترس‌تان قرار می‌دهد بلکه امکانی فراهم می‌آورد تا بتوانید با محتوا و ارائه‌دهندگان این نوع محتوا در ارتباط و تعامل باشید.

اما آنچه این فناوری را هیجان‌انگیزتر می‌کند، امکان پیاده‌سازی آن روی شبکه‌های محلی است که باعث می‌شود قابلیت‌های آی پی تی وی (IPTV) حتی از این نیز فراتر رود. با پیاده‌سازی آی پی تی وی (IPTV) روی شبکه محلی، می‌توانید محتوا و سرویس‌های کاملاً سفارشی و اختصاصی تولید کرده و آن‌‌ها را در اختیار کاربران مدنظرتان قرار دهید. به عبارت دیگر، « آی پی تی وی (IPTV) بر بستر شبکه محلی» را می‌توان شکل توسعه‌یافته‌تر و پیشرفته‌تر تلویزیون اینترنتی قلمداد کرد.

بیایید کمی در موضوع دقیق‌تر شویم ...

آی پی تی وی (IPTV) یا تلویزیون تعاملی چیست؟

در تلویزیون سنتی، برنامه‌های تلویزیونی به‌شکل سیگنال‌های پخش همگانی (Broadcast) از طریق آنتن یا دیش روی تلویزیون‌ دریافت و پخش می‌شوند. اما در تلویزیون اینترنتی یا تعاملی ( IPTV، سرنام Internet Protocol TV) برنامه‌ها مستقیماً از اینترنت دریافت و پخش می‌شوند. می‌دانیم که اینترنت ذاتاً رسانه‌ای تعاملی است، پس طبیعتاً تلویزیونی هم که بر اساس آن شکل گرفته باشد، چنین خاصیتی خواهدداشت. یعنی، تلویزیون اینترنتی را تلویزیون تعاملی نیز می‌نامند چون می‌توانید در برنامه و محتوای چنین تلویزیونی کندوکاو کنید، مورد دل‌خواه خود را برگزینید و در زمان دل‌خواه به تماشای آن بنشینید. برنامه‌های آی پی تی وی (IPTV) را می‌توان روی تجهیزات دیجیتال مختلف همچون تلویزیون هوشمند، گوشی موبایل، کامپیوتر شخصی و تبلت دریافت کرد.

تلوزیون تعاملی روی شبکه محلی

آی پی تی وی (IPTV) را می‌توان نه فقط روی اینترنت که روی شبکه محلی و در فضای دل‌خواه نیز پیاده‌سازی کرد. به‌همین جهت همه مزایای تلویزیون اینترنتی (تلویزیون بر بستر اینترنت) در آی پی تی وی (IPTV) تحت شبکه محلی نیز قابل استفاده است؛ یعنی کاربر می‌تواند:

 • فیلم، پویانمایی و دیگر برنامه‌های مورد علاقه خود را در زمان دل‌خواه انتخاب و تماشا کند.
 • برنامه‌های زنده تلویزیون سنتی را از طریق آی پی تی وی (IPTV) تماشا کند.
 • هر بخش از برنامه یا ویدیو را که خواست، عقب یا جلو بزند یا آن را متوقف کند.
 • برنامه‌ای را که به‌صورت زنده یا روتین پخش شده است را از آرشیو انتخاب کند و در زمان دل‌خواه به تماشای آن بنشیند.
 • علاوه بر صوت و ویدیو، به دیگر انواع محتوای دیجیتال اعم از اطلاعات لحظه‌ای، سرویس‌های خرید از فروشگاه‌های آنلاین، بازی و... دسترسی داشته و از آن‌ها بهره ببرد.
 • اما « آی پی تی وی تحت شبکه محلی» مزایا و قابلیت‌هایی دارد که در آی پی تی وی (IPTV) بر بستر اینترنت قابل تعریف نیست: در آی پی تی وی (IPTV) تحت شبکه محلی می‌توانید بسته به نیاز یا کسب‌وکار خود، محتوا و خدماتی متنوع و کاملاً اختصاصی تهیه کرده و در دسترس دیگران قرار دهید.

  به عبارت دیگر، با پیاده‌سازی آی پی تی وی (IPTV) روی شبکه‌ محلی، ضمن بهره‌مندی از مزایای تلویزیون اینترنتی (به مفهوم عام آن)، به مزایا و قابلیت‌هایی بسیار فراتر نیز دست می‌یابید. علتش این است که شبکه محلی منزل یا محل کار شما برخلاف اینترنت، حریمی اختصاصی و متعلق به خود شماست. بر همین اساس می‌توانید برنامه‌ها و سرویس‌هایی را برای آن تدارک ببییند که کاملاً ویژه و مطابق با نیازها و خواسته‌های شما یا کسب‌وکارتان تعریف و اجرا شده‌اند.

  برای مثال، اگر مدیر هتل هستید، می‌توانید با بهره‌گیری از امکانات آی پی تی وی (IPTV) و قابلیت ارتباط دو طرفه آن برنامه‌های روزانه هتل، ویدیوهای سرگرم‌کننده، محتوای تبلیغاتی و حتی پیغام‌های شخصی هتل برای هر یک از میهمانان را از طریق آی پی تی وی (IPTV) برای‌ آن‌ها ارسال کنید. چنین امکاناتی را می‌توان به هر مرکز یا محل عمومی دیگری نظیر سازمان‌، شرکت، بیمارستان و حتی وسایل حمل و نقل عمومی نظیر اتوبوس، قطار و هواپیما نیز تعمیم داد.

  در پست‌های بعد با جزییات بیشتری به این موارد پرداخته خواهد شد...