آی پی تی وی چیست ؟

نگاهی به انواع مدل‌های ارائه آی پی تی وی (IPTV)

آی پی تی وی چیست ؟

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی «اکسپلنیشن استاف/explanation that stuff»اولین سوال در زمینه آی پی تی وی، تلویزیون پروتکل اینترنت Internet Protocol TV یا تلویزیون تعاملی این است که چرا فرد دیگری باید تصمیم بگیرد مخاطب چه برنامه ای را تماشا کند و چه برنامه ای را نبیند. در شرایط کنونی حتی اگر دستگاه مجهزی در منزل داشته باشید که بتواند برنامه ها را ضبط کند؛ باز هم انتخاب ها بسیار محدود است. آیا بهتر نبود تماشای تلویزیون مانند جست وجو در اینترنت بود و فرد می توانست برنامه ای را که می خواهد تماشا کند، برگزیند؟ این یکی از مزایای آی پی تی وی است که از فناوری اینترنت برای رساندن برنامه های مورد نیاز مخاطبان کمک می گیرد. اما هنوز سوالات دیگری باقی است، آی پی تی وی چطور کار می کند؟ مزایای آن برای ما چیست؟ و چالش های شرکت های مخابراتی و شبکه ها در پی عمومی شدن آی پی تی وی چه خواهد بود؟

آی پی تی وی (IPTV) چیست؟

از دید یک بیننده تلویزیونی آی پی تی وی بسیار ساده است؛ به جای دریافت برنامه های تلویزیونی از طریق امواج که از آنتن روی بام، دیش ماهواره یا کابل فیبر نوری به منزل وارد می شود، از طریق یک ارتباط اینترنتی می توان همزمان برنامه ها را بارگذاری کرد و دید. اما اینترنت مورد استفاده برای آی پی تی وی اینترنت معمولی نیست که احتمالا 1 تا 10 مگا بایت در ثانیه اطلاعات را منتقل می کند؛ بلکه خط اینترنت پهن با پهنای باند 10 برابر بیشتر لازم است. در اینصورت می توان برنامه را روی دستگاه رایانه یا با یک ست تاپ باکس/ set top box (دستگاه گیرنده تلویزیون دیجیتال) متصل به تلویزیون برنامه ها را تماشا کرد. از دید یک پخش کننده برنامه یا شرکت مخابراتی، آی پی تی وی پیچیده تر است. به یک سیستم ذخیره ای نیاز است تا تمام تصاویری که می خواهید در دسترس باشد ذخیره کنید؛ همچنین فضایی در اینترنت لازم دارید تا مخاطب بتواند برنامه های خود را از آن انتخاب کند.

آی پی تی وی در سه قالب

آی پی تی وی به سه شکل تاکنون اجرا شده است. اولین نوع که بیشتر از بقیه استفاده می شود به نام ویدیوی درخواستی (وی او دی/video on demand) مشهور است. با سرویسی مانند سرویس نت فلیکس/Netflix که یک نوع وب سایت برای دریافت فیلم است می توان برنامه یا فیلم مد نظر را از طیف گسترده ای فیلم انتخاب، هزینه آن را پرداخت کرد و آن را آنلاین از روی همان وب سایت همان لحظه و بعدها تماشا کرد.

نوع دیگری از آی پی تی وی را بعضی شبکه های مشهور تلویزیونی ارائه داده اند. برای نمونه در انگلیس شبکه بی بی سی برنامه های یک هفته قبل را با استفاده از یک سامانه نمایشی اینترنتی به نام بی بی سی آی پلیر/ BBC iPlayer در دسترس قرار می دهند. این نوع از خدمات گاهی آی پی تی وی با قابلیت ضبط برنامه ها نامیده می شود؛ زیرا فرد در حال تماشای برنامه های پخش شده پیشین است که تنها در زمان پخش اصلی نتوانسته ببیند. نوع سوم از آی پی تی شامل پخش زنده برنامه های تلویزیونی از طریق اینترنت همزمان با پخش آنها از تلویزیون است بنابراین آی پی تی وی زنده با پخش همزمان برنامه از شبکه تلویزیونی همراه است. هر سه فرم آی پی تی وی قابل استفاده از طریق رایانه و یک جست وجوگر معمولی اینترنت یا برای رسیدن به کیفیت بهتر یک ست تاپ باکس و تلویزیون دیجیتال است.

افزون بر این، هر سه نوع آی پی تی وی از طریق اینترنت عمومی یا از یک شبکه خصوصی مدیریت شده که به مانند اینترنت عمومی کار می کند مانند اینترنت داخل خانه از طریق خط تلفن قابل دسترسی است.

تلویزیون تعاملی شخصی شده

تلویزیون سنتی به معنای پخش یکطرفه و انتشار یکسویه اطلاعات است؛ اما ترکیب پخش تصاویر تلویزیونی با اینترنت فرصت تجربیات بسیار تعاملی تری را فراهم می کند که روند تبادل اطلاعات دوسویه است. برنامه هایی با حضور تماشاگران در تلویزیون های دنیا که بعضی بیننده ها با آن تماس می گیرند و رای خود را می گویند، امروزه به طور متداول پخش می شود. اما در آینده که برنامه های تلویزیونی از طریق اینترنت پخش می شوند؛ می توان انتظار مشارکت بیشتر بیننده ها را در برنامه ها داشت.

به جای اینکه مجری های برنامه ها با چند صد نفر از تماشاچی های حاضر در استودیو صحبت کنند، می توانند با هزاران یا میلیون ها تماشاچی ارتباط برقرار کنند که از طریق اینترنت برنامه را تماشا می کنند و قطعا به سرعت واکنش نشان خواهند داد. مجری می تواند سوالی بپرسد و یک دقیقه بعد پاسخ آن را دریافت کند یا اینکه پایان سریال ها به انواع مختلفی از ابتدا فیلمبرداری شود و هر بیننده ای پایان بندی متفاوت را ببیند.

منبع