صدای درد را کم کن!

وقتی آی پی تی وی (IPTV) به کمک بیمار و بیمارستان می‌آید.

صدای درد را کم کن!

گاهی آنچه بیش از خود بیماری، بیماران را رنج می‌دهد روزها و ساعت‌های مدیدی است که آن‌ها باید در بیمارستان سپری کنند. محدودیت‌های حرکتی، مقررات خاص حاکم بر محیط و فشارهای روحی ناشی از شرایط موجود، از جمله عواملی هستند که وقتی با دردهای جسمی بیمار درهم می‌آمیزند، زندگی او و حتی همراهانش را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
اما بیایید بیمارستانی را تصور کنیم که اگرچه ظاهر آن با بیمارستان‌های دیگر تفاوت خاصی ندارد، خدمات ویژه و جالبی ارائه می‌دهد...

لحظاتی پیش، بیمار جدید با همراه خود در یکی از اتاق‌های این بیمارستان پذیرش شده‌اند و به روزهای کسالت‌بار پیش رو می‌اندیشند. در همین فکرها هستند که تلویزیون اتاق آن‌ها پیغامی دلگرم‌کننده برایشان پخش و اظهار امیدواری می‌کند که به‌زودی با سلامتی و خوشی بیمارستان را ترک کنند. بیمار و همراه او از این پیغام امیدبخش جا خورده‌اند و شگفتی آن‌ها زمانی بیشتر می‌شود که تلویزیون، نماهنگی از زادگاه آنان پخش می‌کند تا از غربت و دلتنگی‌شان بکاهد.
دقایقی بعد، روی تلویزیون پیغامی ظاهر می‌شود که آن‌ها را با خدمات و امکانات بیمارستان آشنا و اعلام می‌کند که هر گاه به هر یک از این خدمات نیاز داشتند می‌توانند توسط تلویزیون آن را از بخش مربوطه درخواست کنند.
امکاناتی که در بالا ذکر شد، نمونه‌ای از امکانات فناوری جالبی به نام «تلویزیون تعاملی» یا اصطلاحاً آی پی تی وی (IPTV) است که روی شبکه محلی بیمارستان پیاده‌سازی شده است.
بی‌تردید، استفاده خردمندانه از آی پی تی وی (IPTV) بیمارستانی می‌تواند بخش بزرگی از آلام و اضطراب‌های بیماران را تسکین دهد و در عین حال بر میزان آسایش و رضایت‌مندی آنان بیافزاید.

  آی پی تی وی (IPTV) تحت شبکه محلی بیمارستان

پیش‌تر با ویژگی‌ها و مزایای کلی آی پی تی وی (IPTV) تحت شبکه آشنا شدیم و گفتیم که با بهره‌گیری از این نوع تلویزیون می‌توان بین ارائه‌دهنده و دریافت‌کننده محتوا ارتباطی دوسویه برقرار کرد.
تصور کنید اگر چنین تلویزیونی با شبکه محلی بیمارستان پیوند بخورد چه خدمات متنوعی را می‌تواند در اختیار کارکنان و بیماران بیمارستان بگذارد.

یکی از بهترین راه‌ها برای غلبه بیمار بر اضطراب‌های ناشی از بیماری، پر کردن وقت او با برنامه‌ها و محتوای مفید و سرگرم‌کننده است. با بهره‌گیری از قابلیت‌های   آی پی تی وی (IPTV) بیمارستانی  ، هر بیمار می‌تواند علاوه بر فیلم‌ها و برنامه‌های مورد علاقه خود، کتاب‌های الکترونیک و دیگر انواع محتوای آموزشی مفید و مورد تأیید پزشک خود را نیز در زمان دل‌خواه و به زبان‌ ملی خود مشاهده و مطالعه کند.

همچنین در بهبود روحیه بیمارانی که به صورت دوره‌ای و مستمر به بیمارستان مراجعه می‌کنند، استفاده از امکانات آی پی تی وی (IPTV) می‌تواند تاثیر چشمگیری داشته باشد؛ بیماران بخش‌هایی مانند دیالیز یا شیمی درمانی محتوای جذاب و حتی سریالی در اختیار خواهند داشت که ساعات حضور در بیمارستان را برای آنها به زمانی سرگرم کننده و مفید تبدیل ‌کند.

همچنین، با اتصال آی پی تی وی (IPTV)  به سامانه اطلاعات بیمارستان (HIS)، بخش چشمگیری از اطلاعات بیمارستان، مثل وقت ملاقات، زمان صرف غذا، و مقررات خاص بیمارستان به گردش درآمده و به دست مخاطب خود می‌رسد.

همچنین، با اتصال آی پی تی وی (IPTV)  به سامانه اطلاعات بیمارستان (HIS)، بخش چشمگیری از اطلاعات بیمارستان، مثل وقت ملاقات، زمان صرف غذا، و مقررات خاص بیمارستان به گردش درآمده و به دست مخاطب خود می‌رسد.

  با توجه به اینکه محتوا و خدمات آی پی تی وی (IPTV) را می‌توان روی طیف گسترده‌ای از تجهیزات دیجیتال اعم از تلویزیون، کامپیوتر، تلفن همراه و تبلت دریافت کرد، کارکنان بیمارستان نیز به ‌این وسیله در تمام ساعات کاری خود با HIS در ارتباط خواهند بود. چنین ارتباطی فی‌ نفسه اثرگذاری پزشک، پرستار و هر یک از دیگر کارکنان بیمارستان را ارتقا می‌دهد.

آی پی تی وی (IPTV)بیمارستان  را می‌توان با داروخانه بیمارستان نیز پیوند زد تا از طریق پخش زیرنویس یا کلیپ‌های ویدیویی به معرفی و تبلیغ اقلام موجود پرداخته و نحوه استفاده از برخی داروها و وسایل پزشکی خاص را آموزش داد.

بیمارستان شما حتی می‌تواند از طریق آی پی تی وی (IPTV) برای طیف‌های مختلف مخاطبان از جمله مادران باردار یا تازه وضع حمل کرده، ویدیوهای آموزشی تدارک ببیند و مواردی همچون نحوه تغذیه، روان‌شناسی نوزاد و ملاحظات بهداشتی را به آن‌ها آموزش دهد.
همچنین، با برنامه‌ریزی درست و مسئولانه، می‌توان برای بیماران صعب‌العلاج نیز فیلم‌ها و برنامه‌‌های مفرح و امیدبخشی تدارک دید تا روحیه آن‌ها تقویت شود.

از دیگر قابلیت‌های آی پی تی وی (IPTV) تحت شبکه، امکان اتصال آن به سامانه دوربین‌های مداربسته (البته در چارچوب مقررات بیمارستان) است. با بهره‌گیری از همین ویژگی، برای مثال، مادر و پرستار می‌توانند نوزاد را در هر ساعتی از شبانه‌روز تحت نظر داشته باشند.

  این فناوری، همچنین اجازه می‌دهد تا بیمار و همراه او به آخرین وضعیت صورت‌حساب خود دسترسی داشته باشند. امکان مشاهده پرونده، سوابق و آزمایش‌های پزشکی دیگر مزیت مهم آی پی تی وی (IPTV) بیمارستان  است که زمان تبادل اطلاعات را بین بیمار و پزشک کاهش می‌دهد. مضاف بر این، بیمار و همراه او می‌توانند درخواست خدماتی همچون سفارش غذا، تعویض لباس و نظافت را توسط آی پی تی وی (IPTV) بیمارستان برای کارکنان مربوطه ارسال کنند. آن‌ها حتی می‌توانند از طریق آی پی تی وی (IPTV) به مراکز خدماتی آنلاین در بیرون از بیمارستان نیز دسترسی داشته باشند و برای مثال، از آژانس‌های حمل‌ونقل و فروشگاه‌های آنلاین، خدمات و کالا سفارش دهند. بیمارستان نیز با بهره‌گیری از این مجرای ارتباطی دوسویه می‌تواند از تازه‌ترین نظرات، پیشنهادها و انتقادهای مراجعان اطلاع کسب کرده و در جهت بهبود امور بکوشد.

برخورداری از چنین فناوری و امکاناتی برای بیمارستان‌ها مزیت بزرگی محسوب می‌شود. مزیتی که هم آسایش و خرسندی بیمار را در پی دارد، هم به ارتقای کیفیت خدمات بیمارستان و جلوگیری از اتلاف وقت کمک می‌کند و در کنار بهبود کیفی شاخص‌های گردشگری سلامت، به افزایش درآمد بیمارستان منجر می‌شود.